Tragiczne wypadki w Tatrach
Wczoraj tj. 27 kwietnia br. niemal w tym samym momencie doszło do dwóch tragicznych wypadków w Tatrach. W wyniku upadku z dużej wysokości zginęli 21-letni obywatel Ukrainy z województwa wielkopolskiego oraz 35-latek z województwa śląskiego. Apelujemy o rozwagę i rozsądek przy wybieraniu eksponowanych szlaków tatrzańskich!
Wczoraj rano tatrzańscy policjanci otrzymali zgłoszenie od ratowników TOPR-u o wypadku turysty w rejonie Wielkiego Wołowego Żlebu w Tatrach. Zgłoszenie nadeszło od turystów, którzy schodzili z Rysów, na którym obserwowali wschód słońca. W oczekiwaniu na ratowników TOPR ta sama grupa zobaczyła kolejną spadająca osobę ze szlaku na Rysy. Obie osoby upadły z dużej wysokości z tragicznym skutkiem. Na miejsce zdarzenia poleciał śmigłowiec ratowniczy. Ciała turystów zostały przetransportowane na lądowisko, gdzie oczekiwali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej. Okazało się, że pierwszy z mężczyzn to 21-letni obywatel Ukrainy zamieszkały w województwie wielkopolskim, a drugi mężczyzna to 35-latek z województwa śląskiego. Dalsze czynności w sprawie tragicznych wypadków prowadzone będą przez zakopiańskich śledczych pod nadzorem prokuratury.
Komunikat TPN - warunki na szlakach:
W wyższych partach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Po nocnych przymrozkach w wielu miejscach pojawiły się oblodzenia szczególnie w miejscach zacienionych oraz na stokach o wystawie północnej. W rejonach powyżej górnej granicy lasu wciąż zalega spora ilość twardego śniegu i lodu. Należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko co znacząco utrudnia poruszanie się i zwiększa ryzyko wypadku. Przy panujących warunkach apelujemy o rozważne i przemyślane dobieranie wycieczek, zwłaszcza w wyższe partie gór. Wymagana jest duża ostrożności i odpowiednie przygotowanie. Poruszając się w tych partiach Tatr, należy posiadać doświadczenie w zimowej turystyce górskiej oraz umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowywania trasy do panujących warunków. Ponadto niezbędny jest odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) oraz umiejętność jego obsługi. Na niżej położonych szlakach, śnieg jest już wytopiony. W ciągu dnia, kiedy ziemia rozmarznie, robi się mokro i pojawia się błoto. W miejscach zacienionych mogą utrzymywać się oblodzenia.Tatrzańskie stawy rozmarzają. Apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, który jest cienki i z łatwością może się załamać.
Apelujemy o rozwagę i rozsądek przy wybieraniu eksponowanych szlaków tatrzańskich!
asp.szt. Roman Wieczorek
zdj/#policjazakopane