Przygotowanie Małopolskiej Policji do zadań „ ZIMA 2024/2025”
4 listopada br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar. Przybyłych przedstawicieli służb przywitał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Piotr Morajko.
Działania małopolskiej Policji na okres „ZIMA 2024/2025” przedstawił I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak.
W związku ze zbliżającym się okresem zimowym małopolska Policja planuje przeprowadzenie w okresie od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku działań „ZIMA 2024/2025”. Mają one na celu ograniczenie negatywnych skutków niskich temperatur oraz zjawiska bezdomności, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji mogących skutkować ewentualnym zgonem osoby bezdomnej w wyniku wychłodzenia organizmu. Są to działania o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym i informacyjnym.
Działania służb Ruchu Drogowego będą podejmowane na terenie województwa małopolskiego w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które są wynikiem trudnych warunków zimowych, tj. obfitych opadów śniegu, gołoledzi, silnych wiatrów powodujących nieprzejezdność dróg.
System podejmowanych czynności policyjnych w trakcie akcji „ZIMA 2024/2025” obejmować będzie warianty działań w zależności od stopnia utrudnienia przejezdności drogi – wprowadzenie ruchu wahadłowego lub całkowite zamknięcie odcinka drogi – oraz od miejsca i zasięgu występowania utrudnień.
Gotowość do działań wyznaczona została na dzień 31 października 2024 roku.
Wśród najważniejszych omawianych tematów znalazła się organizacja zimowego utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej oraz odśnieżania obiektów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych. Podjęto również kwestie związane z pomocą społeczną, zwłaszcza wsparciem dla osób samotnych, w podeszłym wieku i bezdomnych. Swoje najważniejsze zadania zaprezentowała oprócz Policji zaprezentowała Państwowa Straż Pożarna (m.in. w obszarze współpracy z jednostkami ratownictwa medycznego oraz pomocy społecznej), Straż Graniczna (m.in. w obszarze współpracy z TOPR i GOPR). Omówione zostały także zagadnienia związane z funkcjonowaniem placówek oświatowych, opieką nad zwierzętami, a także zabezpieczeniem dostaw prądu oraz gotowością urządzeń hydrotechnicznych do pracy w warunkach zimowych.
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki