AKTUALNOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna z mieszkańcami Zakopanego o bezpieczeństwie.

Tatrzańscy policjanci zorganizowali spotkanie z mieszkańcami, mające na celu omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem. Podczas wydarzenia przedstawili zrealizowane rekomendacje wynikające z poprzedniej debaty oraz omówili zgłoszone problemy. Szczególny nacisk położono na tematy związane z ochroną seniorów przed oszustwami, bezpieczeństwem w rejonie przejść dla pieszych, a także innymi zagrożeniami, z którymi mogą się spotkać osoby starsze. Tego typu inicjatywy są ważnym elementem działań prewencyjnych i pozwalają na budowanie lepszego zrozumienia między Policją a społecznością lokalną, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w regionie.

Wczorajsze wydarzenie odbyło się na Sali narad Urzędu Miasta Zakopane, gdzie policjanci omówili kwestie związane z bezpieczeństwem. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele lokalnej społeczności z Zakopanego, ale także reprezentant Urzędu Miasta Zakopane oraz zastępca komendanta tatrzańskiej policji.

Spotkanie stworzyło przestrzeń do dialogu pomiędzy mieszkańcami, Policją i władzami, co umożliwiło wspólne rozważenie kolejnych kroków na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście Zakopane. Zwłaszcza w kontekście ochrony najbardziej narażonych grup, jakimi są osoby starsze. Policjanci poszerzyli dyskusję o przepisy dotyczące ruchu drogowego. Zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi i rowerzyści. W ramach tej części omówiono kluczową rolę, jaką odgrywają elementy odblaskowe w poprawie widoczności i ochronie pieszych, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, np. po zmroku czy w trudnych warunkach pogodowych. Funkcjonariusze podkreślili, jak istotne jest noszenie odblasków np. w terenie niezabudowanym, gdzie brak jest oświetlenia ulicznego. Zostały również przedstawione statystyki wypadków z udziałem pieszych, które potwierdzają, że widoczność ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka potrąceń.

Policjanci przedstawili efekty podejmowanych działań, które zostały wskazane na poprzedniej debacie inicjującej. Były to: wydłużenie czasu wyświetlania światła zielonego dla pieszych na skrzyżowaniu Aleje i Kościuszki, kontrole prędkości podejmowane przez policjantów w rejonie przejść dla pieszych oraz doświetlenie newralgicznych przejść dla pieszych w Zakopanem. Wszystkie zadania udało się z powodzeniem zrealizować we współpracy z Wydziałem Drogownictwa i Transportu Urzędu Miasta Zakopane. Była to też świetna okazja do wręczenia mieszkańcom elementów odblaskowych oraz ulotek prewencyjnych. Promowano również zawód policjanta.

Tego typu inicjatywy są ważnym elementem działań prewencyjnych i pozwalają na budowanie lepszego zrozumienia między Policją a społecznością lokalną, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w regionie. Już niebawem kolejne spotkanie z mieszkańcami Zakopanego dotyczące istotnych spraw bezpieczeństwa, o którym będziemy informowali wkrótce. 

asp.szt. Roman Wieczorek
zdj./#policjazakopane
 

Powrót na górę strony