Nietrzeźwa kierująca straciła nie tylko prawo jazdy, ale również samochód
Policjanci zakopiańskiej drogówki udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwej kobiecie. 48-latka miała w organizmie blisko 2.6 promila alkoholu, straciła prawo jazdy i zgodnie z nowymi przepisami także samochód, który został odholowany na parking strzeżony. Kobietę czeka sprawa w sądzie, kilkutysięczna grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów.
Wczoraj tj. 19.08.2024 r. po godzinie 22, policjanci zakopiańskiej drogówki na osiedlu Krzeptówki w Zakopanem zatrzymali do kontroli drogowej osobowe suzuki. Podczas kontroli okazało się, że za kierownicą siedzi 48-letnia mieszkanka powiatu tatrzańskiego od której wyczuwalna była won alkoholu. Badanie stanu trzeźwości kierującej wykazało blisko 2.6 promila alkoholu w jej organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kobieta straciła już prawo jazdy, grozi jej kilkutysięczna grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. To nie był jednak koniec konsekwencji za popełnione przestępstwo. Kobieta zgodnie z nowymi przepisami straciła oprócz prawa jazdy także swój samochód. Pojazd został skonfiskowany i odholowany na parking strzeżony.
Przypominamy, że nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca. Pojazd można stracić w przypadku:
• Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem środka odurzającego.
• Sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego:
• znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
• w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku, gdy kierujący jest trzeźwy,
• w przypadku, gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.
W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.
Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku, gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.
W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.