AKTUALNOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wstępne podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji w województwie małopolskim

W pierwszym miesiącu wakacji 2024 r. na małopolskich drogach doszło do 339 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 399 zostało rannych. W tym samym okresie 6 osób utonęło w małopolskich akwenach.

Wstępne dane pokazują, że w okresie od 21.06. do 30.07.2024 roku, na małopolskich drogach doszło do 339 wypadków drogowych (wzrost o 58, co stanowi 20 %), w których zginęło 14 osób (spadek o 3, co stanowi 17,6 %), a 399 osób zostało rannych (wzrost o 55, co stanowi 16 %).
Podczas pierwszego miesiąca wakacji 2023 roku doszło do 281 wypadków, w których 17 osób zginęło, a 344 zostało rannych. Podczas pierwszego miesiąca tegorocznych wakacji w wypadkach drogowych wśród dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiar śmiertelnych, natomiast 44 zostały ranne. W ubiegłym roku (pierwszy miesiąc wakacji) rannych zostało 31 dzieci w wieku do lat 14 bez ofiar śmiertelnych.

W analizowanym okresie tegorocznych wakacji głównymi sprawcami wypadków byli kierujący. Spowodowali oni 321 wypadków drogowych, co stanowi 95 % ogółu. Dominującymi przyczynami tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych – 75 wypadków, 3 ofiary śmiertelne oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 75 wypadków, 1 ofiara śmiertelna. Podczas pierwszego miesiąca wakacji na zawartość alkoholu przebadanych zostało prawie 127 tys. kierujących. Ujawniono 743 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierujący spowodowali 19 wypadków, w których 2 osoby zginęły, a 21 zostało rannych. Ponadto spowodowali 112 kolizji drogowych.

Policjanci apelują o zachowanie rozsądku i ostrożności nie tylko na drogach, ale również podczas  korzystania z akwenów. Niestety, od początku wakacji doszło w Małopolsce do 6 utonięć. Przyczynę większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika oraz brakiem umiejętności.

Tylko jednego dnia (21 lipca br.) doszło do aż 3 utonięć. W krakowskim Przylasku Rusieckim na zbiorniku objętym zakazem kąpieli  po godzinie 3  w nocy strażacy wszczęli akcję poszukiwawczo-ratowniczą wobec 34-latka powiatu nowodworskiego, który w środku nocy postanowił popływać. Na numer alarmowy zadzwonili koledzy mężczyzny, z którymi wcześniej spożywał alkohol, a którzy zaniepokoili się kiedy ich kompan nie wrócił na brzeg.  Mężczyzna został wyciągnięty strażaków i mimo podjętych działań ratowniczych nie zdołano przywrócić funkcji życiowych. Tego samego dnia, w Grodzisku w powiecie oświęcimskim po godzinie 17 policjanci oraz strażacy wszczęli akcję poszukiwawczo-ratowniczą wobec dwojga 17-latków. Służby zaalarmowała ich znajoma, która w tym czasie przebywała na brzegu Skawy.
W trakcie poszukiwań strażacy najpierw w wodzie odnaleźli i wyłowili 17-letniego mieszkańca powiatu suskiego, a następnie 17-latkę z gminy Zator. Mimo prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej nie zdołano przywrócić funkcji życiowych oby nastolatków. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nastolatkowie kąpali się w miejscu, gdzie głębokość wody wynosi około 4 metry. W tamtym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli.

źródło:KWP Kraków

Powrót na górę strony