AKTUALNOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Zbieram na piwko” – i dostała 500 złotych mandatu

W okresie wakacyjnym do miejscowości turystycznych przybywają tysiące turystów, ale i osoby, które niekoniecznie wykazują chęć podjęcia pracy i często jest to ich świadomy wybór, sposób na łatwy zarobek, a nawet styl życia. Tylko wczoraj tatrzańscy policjanci podjęli dziewięć interwencji wobec osób spożywających alkohol w miejscach publicznych.

Policjanci pod Tatrami w wysokim sezonie turystycznym mają pełne ręce roboty. Średnio na dobę policjanci podejmują ponad 50 interwencji. Wiele z nich absorbuje czas i wolne patrole, które niejednokrotnie potrzebne są dla ratowania życia i zdrowia. Przykładem takich interwencji są te związane z osobami, które nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, wulgarnie i często zaczepiają mieszkańców i turystów oczekując pieniędzy. Tylko wczoraj tj. 10 lipca br. tatrzańscy policjanci podjęli 9 interwencji o takim właśnie charakterze głownie w centrum Zakopanego i na Krupówkach. Jedną z interwencji otrzymali policjanci około godziny 14. Z jej treści wynikało, że młoda kobieta, z wyglądu około 25 lat zaczepia turystów na Krupówkach żebrząc o pieniądze. Policjanci zauważyli opisywaną kobietę siedzącą aktualnie na ławce z dużym kartonem z napisem o treści „zbieram na piwko”.  Ta, jak i inne interwencje podejmowane wobec osób spożywających alkohol w miejscach publicznych zakończyła się nałożeniem mandatu karnego. 

Żebractwo jest problemem bardzo złożonym, powiązanym z szerokim kontekstem ekonomiczno-społecznym, obecnym zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci i młodzieży. W powszechnym odbiorze żebractwo stanowi szczególnie dotkliwy wyraz egzystencjalnej i społecznej degradacji jednostki jednak dziś często to świadomy wybór, sposób na łatwy zarobek, a nawet styl życia.

  • Dlatego – nie powinniśmy dawać pieniędzy żebrzącym.
  • Chcąc pomóc takim osobom powinniśmy reagować w odpowiedni sposób.

Kiedy jesteśmy świadkami, że ktoś każe dziecku lub innej osobie żebrać lub sam zajmuje się tym procederem zadzwońmy na numer telefonu 112 lub poprośmy patrol Policji lub Straży Miejskiej o podjęcie czynności wobec takiej osoby. Z całą pewnością nie powinniśmy takiej osobie dawać pieniędzy.

Przekazując osobie żebrzącej pieniądze wielokrotnie nie pomagamy jej, a jedynie uspokajamy własne sumienie.

asp.szt. Roman Wieczorek
zdj./#policjazakopane
 

Powrót na górę strony