AKTUALNOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierując samochodem, złamali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce wczoraj późnym wieczorem, kiedy to patrol policji z Wydziału Ruchu Drogowego, w Białym Dunajcu zatrzymał do kontroli drogowej mieszkańca województwa pomorskiego. Okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy, a mimo to kierował swoim BMW przekraczając dozwoloną prędkość. Kolejny kierowca zatrzymany przez zakopiańską drogówkę również „wpadł” w Białym Dunajcu. 30-latek z Krakowa podróżujący hondą podczas kontroli drogowej okazał policjantom prawo jazdy wydane w Irlandii. Policjanci szybko ustalili, że kierowca ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi na terenie RP i w tej sytuacji irlandzkie prawo jazdy nic nie pomoże. Policjanci w opisywanych przypadkach skierują sprawę do Sądu.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

asp.sztab. Roman Wieczorek

 

 

Powrót na górę strony