Podejrzany o stalking, znęcanie i groźby karalne trafił do aresztu śledczego
Chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, śledczy skutecznie izolują sprawców, którzy zagrażają życiu lub zdrowiu swoich bliskich. Zakopiański Sąd tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy 51-latka, mieszkańca powiatu tatrzańskiego podejrzanego o stalking, groźby karalne oraz znęcanie fizyczne i psychiczne nad byłą partnerką.
W miniony wtorek, 25 lipca 2023 roku tatrzańscy policjanci jadąc na interwencję zostali zatrzymani przez kobietę. Zdenerwowana i wystraszona wbiegła niemal przed policyjny radiowóz na jednej z ulic w centrum Zakopanego. Policji w spokojnej rozmowie starali się dowiedzieć co się stało, a kiedy już okoliczności były jasne zapewnili bezpieczeństwo kobiecie. Na miejsce interwencji skierowano niezwłocznie drugi patrol, który po chwili zatrzymał 51-letniego byłego partnera kobiety, który pomimo zakazu zbliżania się do kobiety chwilę wcześniej groził jej, a wcześniej nachodził ją w domu. Jak ustalili policjanci nie był to pierwszy raz, kiedy kobieta czuła się zagrożona zachowaniem mężczyzny. Dalsze czynności przejęli zakopiańscy śledczy. Na podstawie dowodów zebranych podczas postępowania oraz wcześniejszych postępowań prowadzonych w tej sprawie podejrzanemu przedstawiono zarzut znęcania fizycznego, psychicznego, uszkodzenia ciała oraz gróźb karalnych wobec byłej partnerki. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły do prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.
W środę, 26 lipca 2023 roku zatrzymany został doprowadzony do zakopiańskiej Prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Prokurator, mając na względzie ochronę pokrzywdzonych, zwrócił się do zakopiańskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztu. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku, wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym. Już następnego dnia 51-latek został osadzony w areszcie śledczym. Za nękanie, znęcanie się, groźby, uszkodzenie ciała grozi podejrzanemu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
R.W.zdj.poglądowe
#pomagamyichronimy
#policjazakopane