Obchody VII Powiatowego Dnia Inwalidy z udziałem policjantów
Wczoraj w Kościelisku seniorzy i osoby niepełnosprawne z powiatu tatrzańskiego spotkali się na uroczystym poczęstunku w ramach obchodów VII Powiatowego Dnia Inwalidy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również zakopiańscy policjanci, którzy przy okazji spotkania przypomnieli jego uczestnikom najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Wczoraj w Kościelisku seniorzy i osoby niepełnosprawne z powiatu tatrzańskiego spotkali się na uroczystym poczęstunku w ramach obchodów VII Powiatowego Dnia Inwalidy. W spotkaniu brali udział znamienici goście, był występ zespołu regionalnego oraz występy członków Klubu Seniora 60+ z Białego Dunajca. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również zakopiańscy policjanci, którzy przy okazji spotkania przypomnieli jego uczestnikom najważniejsze zasady bezpieczeństwa. I tak pokazaliśmy schematy działania oszustów z grup wyłudzających pieniądze metodami „na wnuczka”, „na policjanta” itp. Zwróciliśmy uwagę na zachowanie ostrożności w kontakcie z akwizytorami, telemarketerami, podczas udziału w różnego rodzaju pokazach z możliwością zakupu sprzętu czy też podpisania umów na świadczenie usług. Wskazaliśmy na prawne możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza placówką firmy. Nie zapomnieliśmy również o bezpieczeństwie naszych seniorów w ruchu drogowym, przypominając podstawowe przepisy i namawiając do używania elementów odblaskowych. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali drobny upominek przypominający o zasadach bezpieczeństwa. Niestety nie udało się spełnić prośby organizatorów spotkania o zaśpiewanie, ale postaramy się to nadrobić. Dziękujemy Pani Marii Czernik za zaproszenie do udziału w spotkaniu.
Pozwalamy sobie na przypomnienie naszego apelu z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa.
Kochani seniorzy!
Zwracamy się do Was z apelem o wielką ostrożność w sytuacji, kiedy dzwoni do Was ktoś, przedstawiając się jako członek rodziny (wnuczek, syn, córka) lub też przedstawiciel instytucji (policjant, prokurator, pracownik pomocy społecznej, pracownik banku). W sytuacji, kiedy taka osoba, wywierając na Was presję, prosi o podjęcie jakichkolwiek działań związanych z przekazaniem pieniędzy, udostępnieniem danych logowania do banku, wskazaniem miejsca przechowywania oszczędności pamiętajcie, że właśnie padacie ofiarą OSZUSTWA! Nigdy i pod żadnym pozorem nie przekazujcie swoich oszczędności osobie wskazanej przez rzekomego członka rodziny. W takim przypadku należy zakończyć połączenie. Sami skontaktujcie się z tą osobą, która rzekomo potrzebuje Waszej pomocy. Nigdy nie wierzcie też osobie, która dzwoni i mówi, że jest policjantem, prokuratorem, pracownikiem banku, który prowadzi tajną akcję, a wasze pieniądze w banku są zagrożone i dlatego musicie je wypłacić lub przekazać „policjantowi” dane do logowania w bankowości elektronicznej. To znowu jest OSZUSTWO! Jeżeli dzwoniący do Was chce się uwiarygodnić i prosi, abyście zadzwonili na policję, wówczas pamiętajcie, aby najpierw zakończyć trwającą rozmowę. W przeciwnym razie oszust przekaże telefon innej osobie, która będzie udawać policjanta, utwierdzającego Was w przekonaniu, że macie do czynienia z prawdziwymi policjantami. Pamiętajcie! Żadna instytucja nie może do Was dzwonić i prosić o przekazywanie pieniędzy lub podawanie danych do logowania w banku. Uważajcie również na SMS-y z przekierowaniami (linkami) do bankowości internetowej, celem uregulowania rzekomej zaległości np. za prąd czy też dopłaty do przesyłki. To również są oszustwa, które mają na celu pozyskanie danych do logowania w banku i w konsekwencji kradzież pieniędzy.
Zwracamy się również z prośbą o czujność do wszystkich, którzy zauważą, że babcia, dziadek, rodzic nagle podejmują jakieś nerwowe działania, wyciągają z domu oszczędności, chcą się szybko udać do banku, bardzo często z telefonem przy uchu. Zainteresujmy się taką sytuacją, ponieważ nasi najbliżsi być może właśnie tracą oszczędności całego życia!
O wszystkich podejrzanych sytuacjach informujmy policję.
KW/KPP Zakopane