AKTUALNOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny motocyklista na drodze

W miarę, jak poprawia się pogoda, na drogi wyjeżdża wielu miłośników jazdy motocyklem. Jazda motocyklem jest niezwykle emocjonująca, dostarczając przy tym dużą dawkę adrenaliny. Pamiętajmy jednak, że przyjemność jazdy musi łączyć się z bezpieczeństwem. Tatrzańscy policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania.

12 czerwca 2021 roku policjanci zakopiańskiej drogówki przeprowadzili działania „Bezpieczny Motocyklista”. Podczas tych działań funkcjonariusze informowali kierujących o nowych przepisach dotyczących zachowania wobec pieszych, prędkości pojazdów oraz wręczali kierującym broszury informacyjne ze zmianami w PRD.

Co roku wzrasta liczba motocyklistów poruszających się po drogach powiatu tatrzańskiego. Motocykl jest popularnym środkiem lokomocji, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy niestety najczęściej są ofiarami wypadków drogowych. Niedoświadczony motocyklista, dobre warunki atmosferyczne, nadmierna prędkość, brak rozwagi, rozsądku, wyobraźni na drodze to główne przyczyny śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów. Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje o wiele poważniejszych urazów niż kierujący samochodem.

Bezpieczna jazda motocyklisty:

  • Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem- nigdy odwrotnie!

  • Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować Twoje życie lub zdrowie albo innej osoby!

  • Motocyklista nigdy nie powinien „ wciskać się „ pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś go nie zauważy!

  • Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów!

  • Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy grozi najechaniem przez inny pojazd!

  • Jeśli czujesz gniew, frustracje lub agresję – nie siadaj za kierownicę!

  • Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe!

  • Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił Ci przydrożny krzyż.

  • Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą Twoje bezpieczeństwo!

  • Kierowanie motocyklem bez uprawnień niesie za sobą konsekwencje prawne!

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny, a wraz z nią słonecznej i ciepłej aury tatrzańscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w ramach realizowanego programu prowadzą działania ukierunkowane na dyscyplinowanie motocyklistów. Wówczas prowadzą pomiary prędkości, zwracają uwagę na stan techniczny motocykli, obowiązkowe wyposażenie.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

R.W

 

 

 

Powrót na górę strony