STOWARZYSZENIE EMERYTÓW I RENCISTÓW POLICJI

STOWARZYSZENIE EMERYTÓW I RENCISTÓW POLICJI

ZARZĄD

STOWARZYSZENIA EMERYTÓW I RENCISTÓW POLICJI

KOŁO W ZAKOPANEM

http://www.ipa-seirpzakopane.pl/ 

e-mail: seirpkolozakopane@gmail.com

Zapraszamy również na nasz profil facebookowy :)

https://www.facebook.com/IPA-Zakopane-557401227939970/

 

Prezes Zarządu : Kwak Edward tel; 668-810-662

vice Prezes Zarządu : Szymański Jan tel; 606-661-191

skarbnik : Zoń Aleksandra tel; 601-328-051

sekretarz : Wojtyła Stanisław tel; 606146-323

ADRES : KOMENDA POWIATOWA POLICJI W ZAKOPANEM

UL. JAGIELLOŃSKA 32, tel. 18 20 23 400

 

 

OGŁOSZENIA ZARZĄDU :

Walne zgromadzenie 

Zgodnie z tradycją Prezes Zarządu Koła Zrzeszenia Emerytów i Rencistów Policji w Zakopanem kol. Edward Kwak zwołał jak co roku walne zebranie na dzień 9 grudnia 2016r. w sali konferencyjnej O.W. "Dafne" w Zakopanem.

Jak zwykle nie zawiedli członkinie i członkowie naszej organizacji,  którzy licznie przybyli na zorganizowane zebranie. Nie zawiedli również zaproszeni goście, mł.insp. Piotr Prokipczak – I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem, kol. Czesław Kosiba - reprezentujący Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Straży Pożarnej w Zakopanem, Pani Marta Szarzyńska - była kierownik OW "Dafne" oraz asp.sztab. Zbigniew Pluta - Przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZP w Zakopanem.

Po przywitaniu zebranych kol. Edward Kwak omówił przedsięwzięcia jakie były realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. Poinformował również o wycieczce jaką Zarząd Koła zamierza zorganizować na wiosnę 2017r, do Lwowa i zaprosił zebranych do wspólnego zwiedzania tego wspaniałego miasta i byłych terenów RP.

W dalszej części zebrania kol. Edward Kwak wspólnie z mł. insp. Piotrem Prokipczakiem wręczyli Odznaki Za Wybitne Osiągnięcia przyznane przez ZG SEiRP kol. Janowi Bryniarskiemu i Bogdanowi Kania. Odznaki za Zasługi z Dyplomem otrzymali kol.Krystyna Jasińska, Stanisław Wojtyła i Jan Szymański. Na zakończenie oficjalnej części spotkania z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2017 Roku zebrani złożyli wzajemnie życzenia po czym Prezes Koła kol. Edward Kwak zaprosił wszystkich skromny poczęstunek.

                                                                        opracował: Jan Szymański.-

 

 

 

 

 

 

 

AKCJA ODDAWANIA KRWI

 

W dniu 14 grudnia 2016 r. w zakopiańskiej komendzie policji odbyła się akcja oddawania krwi. Z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA- oddział Zakopane), Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych a także Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem, byli oraz obecni funkcjonariusze i pracownicy cywilni oddali ponad 10 litrów drogocennego daru. Oddanie krwi możliwe było dzięki pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie- Oddział Terenowy w Zakopanem z Panią dr Marią Lambrecht na czele. Wszystkim pracownikom centrum serdecznie dziękujemy za profesjonalne podejście i jak zawsze miłą atmosferę. W imieniu wszystkich potrzebujących dziękujemy także krwiodawcom, mamy nadzieję że wkrótce zobaczymy się w podobnych okolicznościach :)

 

(KW)

 

WYCIECZKA NA GIEWONT

Giewont [1894 m npm] to jeden z najwyższych szczytów polskich Tatr. Legenda głosi ,że jest to Śpiący Rycerz, który ma się obudzić i bronić Polski gdy zacznie jej zagrażać niebezpieczeństwo. Giewont to cel wielu tysięcy turystów, którzy każdego roku wspinają się na ten popularny tatrzański szczyt. Utarło się powiedzenie, że "być w Zakopanem i nie zaliczyć Giewontu, to tak jak być w Rzymie i nie zobaczyć Papieża".

11 września 2016 r. "Śpiącego Rycerza" postanowili odwiedzić członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji oraz Międzynarodowego Zrzeszenia Policji [IPA] z Zakopanego. Do udziału w tej wycieczce zostali zaproszeni również członkowie tych organizacji z woj. małopolskiego oraz Popradu [SK]. W niedzielny poranek na miejsce zbiórki stawili się chętni z Krakowa na czele z Przewodniczącym ZW SE i RP kol. Janem Kaczmarczykiem. Wadowice reprezentował wraz z rodziną kol. Andrzej Cholewa. Grupie "zakopiańskiej" przewodniczył kol. Emil Wygoda będący licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim. To właśnie pod jego kierownictwem odbyła się wyprawa na Giewont. Piękna, ciepła i słoneczna pogoda zapowiadała niezapomniane wrażenia. Z miejsca zbiórki grupa autobusem udała się do Doliny Małej Łąki skąd rozpoczęło się zdobywanie Giewontu. Kol. Emil Wygoda ciekawie opowiadał uczestnikom o mijanych miejscach i napotykanych obiektach. Trudy wspinaczki wynagrodził jego zdobywcom Giewont. Słońce, błękitne niebo a głównie wspaniały krajobraz i widoki, były właśnie tą nagrodą. Na szczycie nasza grupa spotkała dwoje turystów z Lublina będących członkami IPA. Po zrobieniu wspólnych pamiątkowych zdjęć i krótkim odpoczynku zeszliśmy na Halę Kondratową a następnie do górskiego schroniska na Kalatówkach gdzie wszyscy "zdobywcy" Giewontu otrzymali specjalne certyfikaty, które dla potomnych mają dać świadectwo ich pobytu na tej kultowej górze. W pobliskiej bacówce Juhasi zaproponowali żentycę [serwatka z owczego mleka] i co bardziej odważni skorzystali z poczęstunku. Niechaj każdy we własnym zakresie ustali dlaczego na konsumpcję żentycy zdecydowali się tylko najbardziej odważni. Po zakupie oscypków, zmęczeni ale szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń zeszliśmy  do Kużnic gdzie zakończyła się wycieczka. Zarządy Koła SR i RP oraz Regionu IPA w Zakopanem dziękując wszystkim za uczestnictwo zapowiadają kolejną wyprawę na wiosnę przyszłego roku. Oczekujemy propozycji w zakresie wyboru trasy bądź szczytu.

Do zobaczenia na tatrzańskich szlakach.

 

 

                                                                                                                                                    

                                                                                        

Z A P R O S Z E N I E

 

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów w Policji – Koło w Zakopanem i Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Zakopane zaprasza  wszystkich chętnych w dniu 11 września 2016 r. na wycieczkę na Giewont (1894 m npm.) w Tatrach, którą poprowadzi licencjonowany przewodnik tatrzański  nasz kolega EMIL WYGODA.

P R O G R A M   W Y C I E C Z K I :

 1. Spotkanie uczestników o godz.8.00 przy barze FIS naprzeciwko dworca autobusowego Zakopanem.
 2. Przejazd busem (3 zł od osoby) do Kuźnic (1010 m n.p.m.)
  Wstęp na teren TPN wynosi 5 zł od osoby dorosłej i 2,50 zł bilet ulgowy.
 3. Przejście szlakiem na Giewont przez Kalatówki, Halę Kondratową, Przełęcz Kondracką. Łączna długość trasy około 14 km.
 4. Wejście na szczyt i zejście ubezpieczone łańcuchem i klamrą.
 5. Zejście do Doliny Strążyskiej lub Doliną Małej
 6. Łąki.
 7. Zakończenie wycieczki planowane około godz.16.00-17.00.

W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych nastąpi zmiana trasy wycieczkowej na inną po uzgodnieniu z uczestnikami.

Uczestnicy wycieczki ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie.

Na wycieczce obowiązuje ubiór i obuwie turystyczne, odzież również na wypadek złej pogody. Kijki trekkingowe mile widziane.

 

Zapisy na wycieczkę przyjmuje kol. Stanisław Dańko nr tel. 669 053 528
do dnia 5.09.2016 r. Ilość uczestników ograniczona, Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

Zarząd Koła SEiRP w Zakopanem
 i Prezydium IPA Region Zakopane

 

 

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

Zebranie sprawozdawcze zakopiańskiego Koła SE i RP !!!

W dniu 4 marca 2016 r. na corocznym zebraniu sprawozdawczym zakopiańscy policyjni emeryci dokonali podsumowania działalności swojego koła w 2015 r. W zebraniu, które dzięki uprzejmości pana Grzegorza Buczulskiego odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym "DAFNE" wzięło udział 45 koleżanek i kolegów zrzeszonych w SE i RP oraz zaproszeni goście w osobach:

 

 • mł.insp. Maciej Woszczyna - Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem,

 • Wiesław Lipkowski - V-ce Prezes ZW SE i RP w Krakowie,

 • Elżbieta Odziomek - V-ce Prezes Zarządu Koła SE i RP w Nowym Targu,

 • Mieczysław Staszel - Prezes Zarządu Koła SE i R Pożarnictwa w Zakopanem,

 • Włodzimierz Hubert - V-ce Prezes Zarządu Koła nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Zakopanem.

 

Tradycyjnie zebranie otworzył i przywitał uczestników Prezes Zarządu Koła SE i RP w Zakopanem kol. Edward Kwak. Przewodniczącym zebrania wybrany został Jan Szymański, a sekretarzem Stanisław Wojtyła. Kol. Edward Kwak złożył obszerne sprawozdanie z działalności zakopiańskich emerytów, a kol. Bogdan Kania po złożeniu sprawozdania komisji rewizyjnej zawnioskował udzielenie dla Zarządu Koła wotum zaufania. W jawnym głosowaniu uczestnicy zebrania jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu wotum zaufania oraz zatwierdzili plan pracy na rok bieżący i preliminarz budżetowy. Zabierając głos kol. Wiesław Lipkowski podkreślił, że zakopiańskie koło należy do wyróżniających się w woj. małopolskim. Poinformował również o bieżących sprawach jakimi zajmuje się ZW SE i RP w Krakowie i zamierzeniach na 2016 r.

 

Prezes Koła E.Kwak wspólnie z kol. W.Lipkowskim i Komendantem Powiatowym Policji w Zakopanem mł.insp. Maciejem Woszczyną wręczyli okolicznościowe dyplomy koleżankom i kolegom z okazji rocznicy urodzin. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kobiet, Prezes Koła kol. Edward Kwak złożył życzenia a następnie zaprosił wszystkich na tzw. posiady "integracyjne". Były też kwiaty, ciastka i tradycyjna lampka wina.

 

 

 

                                                                                                                       opracował: J.Szymański

 

 

 

 


 

 

 

 

 


Akcja krwiodawstwa w zakopiańskiej komendzie policji

12 stycznia 2016 roku funkcjonariusze i pracownicy cywilni zakopiańskiej komendy policji oddawali krew. Zbiórka przyciągnęła wielu ochotników. 24 honorowych dawców, oddało blisko 11 litrów krwi.

Policjanci chętnie włączają się do różnego rodzaju akcji i przedsięwzięć na rzecz niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dlatego też w akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Zakopane oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych jak również przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o/ w Zakopanem, tatrzańscy policjanci i pracownicy komendy nie zawiedli również i teraz. Akcja pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem odbywa się w budynku naszej jednostki. Tym, co może uratować życie drugiemu człowiekowi dzielą się policjanci i pracownicy komendy. Dotychczas krew oddało już kilkunastu policjantów i pracowników policji.

Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich, którzy przyłączyli się do niej i podzielili się cząstką siebie, ale również dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli oddać krwi tym razem.

Tym razem w akcji uczestniczyło 24 honorowych dawców, którzy oddali blisko 11 litrów krwi. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy.

(rw)

 


 

 

 

 


                                                                                   

 

                  W dniu 6 marca 2015 r. o godz.16.00 w sali konferencyjnej O.W. "Dafne" w Zakopanem na swoim rocznym zebraniu sprawozdawczym spotkali się policyjni emeryci i renciści zrzeszeni w Kole SE i RP Zakopane.

                   Zebranie otworzył i powitał zaproszonych gości oraz przybyłych członków Prezes Koła SE i RP w Zakopanem kol. Edward Kwak.Swoją obecnościa zebranych zaszczycił Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem kom. mgr Aleksander Babiarz.Zarząd Wojewódzki SE i RP w Krakowie reprezentował kol. Jan Fabiański. Wśród zaproszonych gości byli również kol. Marian Tota - Prezes Tatrzańskiego Koła nr 6 Emerytów i Rencistów Wojska Polskiego, kol.Jan Puda i Elżbieta Odziomek - Prezes i Wiceprezes Koła SE i RP w Nowym Targu. Udział w naszym zebraniu wzięła również pani Marta Sarzyńska wyróżniona w ub. roku "Odznaką za zasługi" z dyplomem dla Koła SE i RP w Zakopanem, obecny kierownik O.W. "Dafne" pan Artur Dąbek i asp. Zbigniew Pluta - Przewodniczący NSZZ Policjantów w KPP Zakopane. Z przyczyn obiektywnych nie dotarła do Zakopanego delegacja emerytów policyjnych z Popradu {Słowacja} oraz kol. Mieczysław Staszel - Prezes Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Zakopanem.

                    Zebraniu przewodniczył wybrany jednogłośnie kol. Jan Szymański, który po zaprezentowaniu i zatwierdzeniu porządku obrad udzielił głosu kol. Edwardowi Kwak, który złozył sprawozdanie z działalności Koła SE i RP za 2014 r. a Przewodniczący Komisji Rewizyjnej kol. Bogdan Kania w swoim wystąpieniu dokonał oceny pracy Zarządu Koła wnioskując zebranym, udzielenie wotum zaufania. Zebrani zapoznani zostali z preliminarzem

budżetowym na 2015 r. który został jednogłośnie przyjęty i skierowany do realizacji, podobnie jak i plan pracy Zarządu Koła   w b.r.

                    W trakcie zebrania kol. Jan Fabiański wspólnie z kol. Edwardem Kwakiem wręczyli uroczyste dyplomy z okazji jubileuszu urodzin kol. kol.

Krystynie Jasińskiej, Elżbiecie Kaszkin, Marii Kowalskiej, Józefowi Kordyl, Henrykowi Joć i Janowi Szymańskiemu. Natomiast kol. Tadeuszowi Węglarczyk, Janowi Chruściel i Józefowi Kordyl wręczone zostały legitymacje członkowskie.

                     Koleżanki uczestniczące w zebraniu otrzymały od kolegów symboliczne kwiaty i najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

Fundatorem kwiatów był kol.Jurek Domański, który jako członek wspierający kolejny już raz dokonał tego miłego gestu. Dzięki jego hojności kwiaty z tej samej okazji otrzymały również policjantki i pracownice cywilne KPP Zakopane.

                      Prezes Koła  kol. Edward Kwak po wyczerpaniu programu zebrania zaprosił wszystkich na "posiady". Przy kawie,  herbatce, lampce wina i pysznych wiktuałach kulinarnych "biesiadowaliśmy do póżnych godzin wieczornych.

 

 

                                                                                                                                            tekst : Jan Szymański

                                                                                                                                            zdjęcia : Piotr Biel                  

zdjęcia:

GRILLOWANIE !!!

 

Tradycyjnie jak co roku Zarząd Koła Emerytów i Rencistów Policyjnych w Zakopanem zorganizował integracyjne spotkanie dla swoich członków oraz zaproszonych gości. Tym razem gościny udzielił nam Kierownik Ośrodka Wczasowego LEŚNIK w Zakopanem - Jaszczurówce pan Jan Szpernoga. W spotkaniu, które odbyło się w

dniu 3 października 2014 r. oprócz członków zrzeszenia wzięli udział kol. Marian Tota - Prezes Zarządu Koła Emerytów i Rencistów Wojska Polskiego w Zakopanem, pan Edward

Wlazło - Komendant Straży Leśnej w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz Stanisław Wilk z małżonką, były policjant KPP Zakopane i KPP Wadowice.

Spotkanie było okazją do wymiany wspomnień z przeszłości, wymiany poglądów i upłynęło w miłej, serdecznej i przyjacielskiej atmosferze. Uczestnicy byli zachwyceni smakiem kiełbasek i kiszek, które na grillu przygotował jeden z naszych członków kol. Stanisław Dańko. Dla urozmaicenia smaków i stworzenia odpowiedniej atmosfery do

dyskusji i wymiany zdań Prezes Koła kol.Edward Kwak zadbał o napoje, dzięki którym spotkanie uznane zostało za wszechmiar udane.

opracował Jan Szymański

GALERIA ZDJĘĆ Z WYCIECZKI ORAZ OGNISKA

i zdj z wycieczki !

 

 

DESZCZOWY SPACER !!!

Policyjni emeryci i członkowie IPA z Zakopanego na dzień 27 września 2014 r. zaprosili na wspólny spacer po Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich swoich kolegów z województwa małopolskiego. W programie spaceru planowane było m.in. zwiedzanie Jaskini Mraźnej i Wąwozu Kraków oraz szereg innych atrakcji, które miał zapewnić doświadczony przewodnik tatrzański a zarazem członek zakopiańskiego koła SE i RP i regionu IPA kol. Emil Wygoda.

Udział w wycieczce do Doliny Kościeliskiej zadeklarowało wielu chętnych z Zakopanego jak i zrzeszonych w kołach woj. małopolskiego. Jedyną niewiadomą była pogoda. Tradycyjnie wrzesień jest miesiącem, który turyści masowo wybierają na górskie wyprawy. Na górskich szlakach nie ma bowiem takiego tłoku jak w sezonie wakacyjnym. Pogoda jak to czasami bywa i tym razem sprawiła psikusa. Czarne chmury nad górami zapowiadały opady deszczu. Na zbiórce u wylotu doliny w Kościelisku-Kirach uczestników powitał deszcz. Pochmurna i deszczowa pogoda sprawiła, że frekwencja była niska. Nie odstraszyła ona jednak kol. Andrzeja Cholewy członka IPA Region Wadowice, który na zbiórkę zgłosił się z całą rodziną tj. żoną i

córkami oraz kilku "zakopiańczyków". Okazało się jednak, że nawet zła pogoda nie była w stanie odstraszyć prawdziwych turystów. Na szlaku spotykaliśmy tłumy turystów na których ogromne wrażenie robiła "zrujnowana" przez wiatr Halny Dolina Kościeliska. W trakcie spaceru przewodnik Emil Wygoda ciekawie opowiadał o tatrzańskiej przyrodzie, historii i spotykanych zabytkach. Po zwiedzeniu Jaskini Mraźnej nasza grupa dotarła do schroniska górskiego na Ornaku. Tutaj zrobiliśmy odpoczynek, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po zjedzeniu kanapek i napiciu się gorącej herbaty ruszyliśmy w drogę powrotną, zaliczając Wąwóz Kraków. Około godz.16.00 rozstaliśmy się z zapowiedzią, że w przyszłym roku na podobnym spacerze spotkamy się ponownie ale tym razem przy słonecznej pogodzie.

opracował: Jan Szymański

 zdjęcia :