PRZED NAMI KOLEJNY DŁUGI WEEKEND

PRZED NAMI KOLEJNY DŁUGI WEEKEND

W związku z przypadającym w najbliższy czwartek świętem Bożego Ciała, część z nas wykorzysta wydłużony weekend na oderwanie się od codziennych obowiązków i wypoczynek. Jak zawsze przy takiej okazji przypominamy aby zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

 Ważne aby wyjeżdżając dokładnie zamknąć dom, mieszkanie, jednocześnie w miarę możliwości nie dajmy poznać że przez jakiś czas nikogo tam nie będzie. Dobry sąsiad okaże się tutaj bezcenny. Poprośmy go aby pod naszą nieobecność usunął pocztę i ulotki ze skrzynki, zapalił światło wieczorem, skontrolował posesję.

Nie zapominajmy o właściwym zaplanowaniu dalszych wyjazdów, kierowca powinien być wyspany i wypoczęty, minimum co dwie godziny jazdy należy zrobić piętnaście minut przerwy. Przed wyjazdem warto również zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu. Jadąc samochodem, często wioząc swoją rodzinę nie ryzykuj. Wyprzedzaj tylko w miejscach dozwolonych i w momencie kiedy wykonanie tego manewru będzie bezpieczne. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Przypominamy o surowych konsekwencjach za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. W takim przypadku przede wszystkim ryzykujemy jednak zdrowiem i życiem swoim, swoich najbliższych oraz innych użytkowników dróg.

Przebywając w dużych skupiskach ludzkich pamiętajmy, że nie wszyscy przyjechali tam wypoczywać. Ktoś może nas obserwować, czekać na dogodną okazję aby dokonać kradzieży portfela, telefonu, aparatu itp. Dlatego zawsze miej na oku swoje rzeczy wartościowe, nie obnoś się z nimi, nie ułatwiaj zadania złodziejom.

Do osób spędzających dni wolne nad wodą apelujemy o szczególną ostrożność. Przypominamy że kąpiel w miejscu do tego nie przeznaczonym może być bardzo ryzykowna, nigdy nie wiemy jak mogło zmienić się ukształtowanie dna rzeki czy jeziora od momentu kiedy byliśmy tam ostatnim razem. Pamiętajmy że skok do płytkiej wody, może zakończyć się śmiercią lub kalectwem. Nie kąpmy się po spożyciu alkoholu- to również znacznie zwiększa ryzyko utonięcia. Nad wodą, także na terenie strzeżonych kąpielisk i basenów, szczególną uwagę zwracajmy na dzieci. Należy wziąć pod uwagę że w basenie pełnym ludzi, ratownik może nie zauważyć na czas tonącego dziecka, nic nie zwalnia opiekunów od jego dopilnowania.

(KW)