Podwójne zdarzenie drogowe na ulicy Kościuszki w Zakopanem

Podwójne zdarzenie drogowe na ulicy Kościuszki w Zakopanem

W dniu 5 października 2018 r. wczesnym rankiem na ulicy Kościuszki w Zakopanem, kierujący samochodem osobowym wjechał na wyspę rozdzielającą pasy ruchu, taranując znajdujące się na niej betonowe donice. Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, trwają jego poszukiwania. Nie był to jednak koniec nieszczęść związanych z tą kraksą. Po kilku chwilach, zanim na miejscu pojawiły się służby, doszło do potrącenia pieszego przyglądającego się sytuacji. Kierujący autobusem,  który chwilę wcześniej rozpoczął swój kurs z dworca PKS w Zakopanem, przejeżdżając obok miejsca zdarzenia usiłował ominąć rozrzucone kawałki betonu z donic. W tym momencie potrącił stojącego w pobliżu mężczyznę, który został zabrany do szpitala. Na szczęście jego obrażenia okazały się niegroźne.

Pamiętajmy, że na miejscu zdarzenia drogowego najważniejsze jest bezpieczeństwo, udzielenie pomocy poszkodowanym, zabezpieczenie śladów. Będąc tam przed przybyciem służb, należy najpierw w sposób wyraźny oznaczyć niebezpieczeństwo, aby mieć pewność, że inni użytkownicy drogi nie wpadną na stojące samochody czy też porozrzucane części. Dopiero wówczas można przystąpić do oceny stanu poszkodowanych, wezwania pomocy, udzielania pierwszej pomocy rannym czy zabezpieczenia śladów.

Osoby nie uczestniczące w zdarzeniu, nie udzielające pomocy, nie powinny przeszkadzać. Tłumy gapiów utrudniają właściwą ocenę sytuacji (chociażby w kwestii ilości osób poszkodowanych) przybyłym na miejsce służbom. Powoduje to również narażenie na niebezpieczeństwo w przypadku wystąpienia niespodziewanych okoliczności.  

(KW)