Bezpieczny weekend

Bezpieczny weekend

Małopolska Policja ruchu drogowego w dniach od 30 maja do 3 czerwca 2018 roku przeprowadzi działania podczas, których policjanci przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe. W działaniach będzie brało udział blisko 2 tysiące policjantów ruchu drogowego.

Policjanci również 4 czerwca, tj. w poniedziałek, podczas powrotów z wydłużonego weekendu, będą pomagać kierującym w bezpiecznym dotarciu do domów.

W tym czasie należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające  na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

 - nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

 - nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;

 - kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego;

 - obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów.    

Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

 - wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;

 - należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;

 - warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;

 - zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;

 - aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należ dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;

 - zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a manewry na nieznanych drogach podczas weekendowych wypraw mogą być zaskakujące;

 - do informacji przekazywanych przez nawigacje GPS podchodźmy z rezerwą, szczególnie gdy nie mamy najnowszych aplikacji z mapami.

 

 Źródło KWP Kraków