Akcja ,,Znicz 2017"

Akcja ,,Znicz 2017"

W dniach od 27.10. do 2.11.2017r. na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem prowadzone będą działania ,,ZNICZ 2017”.

Jak co roku celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom podróżującym na cmentarze, dlatego też szczególnym nadzorem objęte zostaną drogi dojazdowe do cmentarzy. W ramach kontroli policjanci będą sprawdzać m.in. stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów , prędkość, a także korzystanie z pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.

Akcja potrwa do czwartku 2 listopada.


W okolicach cmentarzy i kościołów policjanci będą czuwać nad porządkiem ruchu, a w godzinach szczytu sami pokierują ruchem w najbardziej zatłoczonych miejscach. 
Pamiętajmy, aby stosować się do poleceń funkcjonariuszy i znaków drogowych. Warto również zapoznać się ze zmianami w organizacji ruchu w okolicach cmentarzy.

PLANOWANE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU:

W dniach 31.10. i 1.11.2017 r. w godz. 8:00 - 21:00 na ul. Nowotarskiej w Zakopanem w rejonie cmentarza, pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Aleje 3-go Maja i ul. Sienkiewicza planowane jest zamknięcie ruchu dla pojazdów, z możliwością przejazdu służb miejskich i mieszkańców posesji przy wyłączonym odcinku drogi.
Powyższe zamknięcie może nastąpić, w zależności od natężenia ruchu w rejonie cmentarza, również w dniach 30.10 oraz 2.11.2017 r.

Zgodnie z projektem czasowej zmiany organizacji ruchu oznakowanie dodatkowe zostanie umieszczone na ul. Nowotarskiej, Sienkiewicza i Małaszyńskiego, a także drogach objazdowych.

W zależności od natężenia ruchu na drodze dojazdowej do cmentarza w Zębie możliwe będzie czasowe zamknięcie tej drogi w godz. 9.00-15.30.

Wszystkie cmentarze na terenie powiatu tatrzańskiego zostaną objęte nadzorem przez policjantów.

Podczas działań ,,ZNICZ 2017” będzie obowiązywał na drogach zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton 
(z wyłączeniem autobusów).
Zakaz ten będzie obowiązywał w następujących terminach:
- 31 października 2017r. w godz. 18.00-22.00
- 01 listopada 2017r. w godz. 8.00-22.00

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i pamiętajmy o noszeniu odblasków!!!

By nic nie zakłóciło chwil, które poświęcamy naszym bliskim zmarłym, policjanci przypominają, żeby się do tego odpowiednio przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

ASz/KWP Kraków