Zakopiańska drogówka podsumowała sylwestrowy weekend - AKTUALNOŚCI - KPP w Zakopanem

AKTUALNOŚCI

Strona znajduje się w archiwum.

Zakopiańska drogówka podsumowała sylwestrowy weekend

W Nowym Roku w powiecie tatrzańskim doszło niestety do śmiertelnego wypadku, w którym zginął pieszy. Sześciu kierowców „straciło” prawo jazdy za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości. Zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierujących.

Kierowane apele oraz prezentowane statystyki śmiertelnych wypadków drogowych jak widać nie wpływają na zachowanie i wyobraźnię niektórych kierowców na Podhalu. Najprawdopodobniej efektem pośpiechu oraz braku ostrożności i elementów odblaskowych jest poważne zdarzenie drogowe w miejscowości Suche w gminie Poronin, gdzie w wyniku potrącenia śmierć poniósł 45-letni pieszy. Wydłużony weekend sylwestrowy spowodował, że niektórzy kierowcy z większą łatwością przekraczali dowolną prędkość. Podczas minionego weekendu odnotowaliśmy kilkadziesiąt tego typu naruszeń przepisów. W sześciu przypadkach kierowcy stracili prawo jazdy, ponieważ jechali o 50 km/h więcej niż pozwalają na to przepisy ruchu drogowego. Nasz niechlubny rekordzista 21-letni kierowca z powiatu nowotarskiego jechał w terenie zabudowanym 144 km/h. W Nowy Rok w Kościelisku policjanci zatrzymali 43-letnią kobietę, która kierowała fiatem mając w organizmie blisko 2.2 promila alkoholu. Natomiast w Białym Dunajcu ujęto pijanego rowerzystę.

Policjanci przypominają o odblaskach!

Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się w godzinach popołudniowo-wieczornych, czyli wtedy, kiedy na zewnątrz jest już ciemno.

Sami piesi swoim nieostrożnym zachowaniem często są sprawcami wypadków. Dlatego tak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych. Zwiększa to widoczność pieszego na drodze do około 150-200 metrów. Wtedy kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest dużo bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.