IPA Zakopane

...

                      Skład Zarządu Regionu IPA Zakopane

Prezes Regionu

Edward KWAK tel.   668810662

e-mail, edwardkwak@vp.pl

Sekretarz Regionu

Jerzy KASZCZUK tel. 604493424

e-mail, skorpion7775728@gmail.com

Z-ca Sekretarza

Jan SZYMAŃSKI tel. 606661191

e-mail, zakoszymek@intaria.pl

Skarbnik Regionu

Jerzy Drabik tel. 604876837

e-mail jurekdrabol@gmail.com

Komisja Rewizyjna Regionu

Przewodniczący Komisji

Roman Wieczorek tel. 665390512

e-mail, roman.wieczorek@zakopane.policja.gov.pl

1. Członek Komisji

Szymon Dziębowski tel. 513490201

e-mail, szymon.dziebowski@o2.pl

2. Członek Komisji

Arkadiusz Czyszczoń tel. 507584718

e-mail, artekraba@op.pl

1.    Członek Prezydium 

Dariusz Tarchała tel. 602281811

e-mail, darek.lotna@onet.pl

2.    Członek Prezydium 

Robert Trychta tel. 692174665

e-mail, cntower@poczta.fm

http://www.ipa-seirpzakopane.pl/

https://www.facebook.com/IPA-Zakopane-557401227939970/

                                                                                                  opracował: Jerzy Kaszczuk

                                                                                                 sekretarz

 

OGŁOSZENIA :

Żdziar to urokliwa słowacka miejscowość leżąca tuż przy granicy z Polską. Można tu odnaleźć wiele różnorodnych form i akcentów polonijnych. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1409 roku gdy na ten teren zaczęli przybywać osadnicy, głównie z terenów polskich (okolic Zakopanego).

Aktualnie Żdiar liczy około 1.500 mieszkańców, których głównym zajęciem jest rolnictwo. Położenie Żdiaru u podnóża Tatr Bielskich spowodowało w ostatnim czasie dynamiczny rozwój turystyki, głównie narciarstwa. Duża ilość wyciągów narciarskich o różnym stopniu trudności ściąga co roku rzesze turystów krajowych jak i zagranicznych.

Tradycją stała się wspólna jazda na nartach członków Międzynarodowego Zrzeszenia Policji [IPA] z regionów Zakopanego i Popradu, która z roku na rok przemiennie odbywa się w Żdziarze - Średnicy jak i na wyciągach polskich.

W dniu 2 lutego 2017 roku kolejny raz członkowie IPA z Zakopanego mogli skorzystać z gościnności członków IPA Poprad. Pod "Płaczliwą Skałą" 2142 m npm i "Havranem" 2152 m npm przy pięknej słonecznej pogodzie i kilku stopniowym mrozie, przez okres kilku godzin  "szusowaliśmy" na nartach na doskonale przygotowanych stokach.

Przerwę na posiłek, kawę i krótki odpoczynek urozmaicał swoimi opowieściami zaprawiony narciarz i wspaniały gawędziarz Emil Wygoda, który jest również znanym Przewodnikiem Tatrzańskim i topografię oraz historię Tatr "ma w małym palcu".

Kończąc spotkanie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia i umówiliśmy się na kolejne "szusowanie" tym razem na stokach podhalańskich.

Tekst i zdjęcia: J.Szymański.

 

 

 

 

 

 

Wyróżnienia dla członków IPA w Zakopane

           Region IPA w Zakopanem powstał przy Komendzie Powiatowej Policji w 1993 r. Jednym z założycieli tej organizacji był kol. Edward Kwak, obecny Przewodniczący Zarządu Regionu.

           Aktualnie IPA Region Zakopane skupia w swoich szeregach 52 członków, większość z nich to czynni zawodowo policjanci oraz policyjni emeryci. W naszej organizacji działają również funkcjonariusze Straży Granicznej oraz 5 członków zasłużonych. W 2016 r. "barwy klubowe" zmieniła kol. Joanna Suska przenosząc się z IPA Region Kraków do Zakopanego.

           Przewodniczący Regionu IPA w Zakopanem kol. Edward Kwak na dzień 26 listopada 2016r zaprosił członków na uroczyste zebranie, które odbyło się w sali konferencyjnej Ośrodka Wypoczynkowego "Dafne" w Zakopanem. Oprócz członków udział w zebraniu wzięli :

- przedstawiciel Starosty Tatrzańskiego Pan Andrzej Łęcki,

- mł. insp. Piotr Prokipczak I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem,

- Józef Wójciaczyk członek Regionu IPA w Krakowie.

W zebraniu udział wzięło 28 członków zwyczajnych i 5 zasłużonych, tj. Jerzy Domański, Andrzej Kubiak, Piotr Łukaszczyk, Wojciech Nowak i Miłosz Martynowicz.

Po przywitaniu zebranych kol. Edward Kwak przedstawił historię zakopiańskiego regionu i jego dotychczasowe osiągnięcia, które zostały dostrzeżone przez Sekcję Polską IPA, ktora przyznała za długoletni staż w IPa 9 Certyfikatów z Odznaką 20-lecia dla Edwarda Kwaka, Edyty Kostańczuk, Dariusza Dołotko, Lucyny Dziuba, Jerzego Kaszczuka, Roberta Kowalskiego, Dariusza Tarchały, Piotra Wielgusa i Marcina Kwaka. Certyfikaty i odznaki za 10 letni staż w IPA otrzymali : Dariusz Kostańczuk, Maciej Kwak, Dawid Pietras, Emil Wygoda, Daniel Łojas i Robert Kuchta.

              Uroczystego aktu wręczenia Certyfikatów i Odznak dokonali mł. insp.Piotr Prokipczak i Pan Andrzej Łęcki gratulując i życząc wyróżnionym dalszej owocnej pracy w IPA. Po części oficjalnej kol. Edward Kwak zaprosił zebranych na skromny poczęstunek i do dyskusji w tzw. "podgrupach". A było o czym rozmawiać bo dyskusja trwała kilka godzin. W tym miejscu Zarząd Regionu IPA w Zakopanem składa Kierownikowi OW Dafne panu Grzegorzowi Buczulskiemu serdeczne podziękowanie za umożliwienie odbycia zebrania.

opracował: Jan Szymański.

zdjęcia : Jurek Domański

 

 

 

 

 

AKCJA ODDAWANIA KRWI

 

W dniu 14 grudnia 2016 r. w zakopiańskiej komendzie policji odbyła się akcja oddawania krwi. Z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA- oddział Zakopane), Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych a także Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem, byli oraz obecni funkcjonariusze i pracownicy cywilni oddali ponad 10 litrów drogocennego daru. Oddanie krwi możliwe było dzięki pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie- Oddział Terenowy w Zakopanem z Panią dr Marią Lambrecht na czele. Wszystkim pracownikom centrum serdecznie dziękujemy za profesjonalne podejście i jak zawsze miłą atmosferę. W imieniu wszystkich potrzebujących dziękujemy także krwiodawcom, mamy nadzieję że wkrótce zobaczymy się w podobnych okolicznościach :) 

 

WYCIECZKA NA GIEWONT

Giewont [1894 m npm] to jeden z najwyższych szczytów polskich Tatr. Legenda głosi ,że jest to Śpiący Rycerz, który ma się obudzić i bronić Polski gdy zacznie jej zagrażać niebezpieczeństwo. Giewont to cel wielu tysięcy turystów, którzy każdego roku wspinają się na ten popularny tatrzański szczyt. Utarło się powiedzenie, że "być w Zakopanem i nie zaliczyć Giewontu, to tak jak być w Rzymie i nie zobaczyć Papieża".

11 września 2016 r. "Śpiącego Rycerza" postanowili odwiedzić członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji oraz Międzynarodowego Zrzeszenia Policji [IPA] z Zakopanego. Do udziału w tej wycieczce zostali zaproszeni również członkowie tych organizacji z woj. małopolskiego oraz Popradu [SK]. W niedzielny poranek na miejsce zbiórki stawili się chętni z Krakowa na czele z Przewodniczącym ZW SE i RP kol. Janem Kaczmarczykiem. Wadowice reprezentował wraz z rodziną kol. Andrzej Cholewa. Grupie "zakopiańskiej" przewodniczył kol. Emil Wygoda będący licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim. To właśnie pod jego kierownictwem odbyła się wyprawa na Giewont. Piękna, ciepła i słoneczna pogoda zapowiadała niezapomniane wrażenia. Z miejsca zbiórki grupa autobusem udała się do Doliny Małej Łąki skąd rozpoczęło się zdobywanie Giewontu. Kol. Emil Wygoda ciekawie opowiadał uczestnikom o mijanych miejscach i napotykanych obiektach. Trudy wspinaczki wynagrodził jego zdobywcom Giewont. Słońce, błękitne niebo a głównie wspaniały krajobraz i widoki, były właśnie tą nagrodą. Na szczycie nasza grupa spotkała dwoje turystów z Lublina będących członkami IPA. Po zrobieniu wspólnych pamiątkowych zdjęć i krótkim odpoczynku zeszliśmy na Halę Kondratową a następnie do górskiego schroniska na Kalatówkach gdzie wszyscy "zdobywcy" Giewontu otrzymali specjalne certyfikaty, które dla potomnych mają dać świadectwo ich pobytu na tej kultowej górze. W pobliskiej bacówce Juhasi zaproponowali żentycę [serwatka z owczego mleka] i co bardziej odważni skorzystali z poczęstunku. Niechaj każdy we własnym zakresie ustali dlaczego na konsumpcję żentycy zdecydowali się tylko najbardziej odważni. Po zakupie oscypków, zmęczeni ale szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń zeszliśmy  do Kużnic gdzie zakończyła się wycieczka. Zarządy Koła SR i RP oraz Regionu IPA w Zakopanem dziękując wszystkim za uczestnictwo zapowiadają kolejną wyprawę na wiosnę przyszłego roku. Oczekujemy propozycji w zakresie wyboru trasy bądź szczytu.

Do zobaczenia na tatrzańskich szlakach.

 

 

 

 

 

  

TURNIEJ PIŁKARSKI - IPA

W dniu 3 września 2016 r. na boisku ORLIK przy Szkole Podstawowej w Kościelisku k/Zakopanego odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu IPA w Zakopanem.

W turnieju oprócz gospodarzy udział wzięły drużyny IPA z Popradu [Słowacja] i Nowego Sącza. Mecze rozgrywano systemem "mecz i rewanż" (20 min). Pierwsze miejsce i Puchar Przewodniczącego zdobyła drużyna IPA z Popradu, drugie miejsce zajęła drużyna IPA z Zakopanego a trzecie drużyna IPA z Nowego Sącza. Drużyny uczestniczące turnieju otrzymały okolicznościowe nagrody, które ufundowane zostały przez Starostę Tatrzańskiego p. Piotra Bąka, Burmistrza Miasta Zakopane p. Leszka Dorulę, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska p. Stanisława Łukaszczyka oraz Wójta Gminy Kościelisko p. Bogdana Pitonia za co organizatorzy bardzo serdecznie dziękują. Turniej nie mógłby się odbyć bez życzliwości władz Szkoły Podstawowej w Kościelisku, które użyczyły boiska.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w OW DAFNE w Zakopanem. W części nieoficjalnej miała miejsce degustacja miejscowych kulinariów  i "nalewek". Ci co nie mieli okazji spróbować muszą żałować. Słowa podziękowania należą się również wszystkim koleżankom i kolegom, którzy spontanicznie przyczynili się do organizacji turnieju. Kolejny turniej już za rok!

(rw)

 

 

 

 

 

TURNIEJ GRY W KRĘGLE IPA NOWY TARG


NA 15 DRUŻYN ZAJĘLISMY 8 MIEJSCE

 

 

 

 

OBRADY ZAKOPIAŃSKIEGO REGIONU IPA

W dniu 21 stycznia 2016 r. członkowie zakopiańskiego regionu IPA spotkali się w sali konferencyjnej Ośrodka Wypoczynkowego "DAFNE" w Zakopanem aby odbyć swoje roczne zebranie sprawozdawcze z działalności w 2015 r.

Otwarcia zebrania dokonał Przewodniczący Zarządu Regionu IPA w Zakopanem kol. Edward Kwak, który powitał zebranych a w szczególności Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem Pana mł. insp. Macieja Woszczynę, który został nowym członkiem naszej organizacji. Wśród zaproszonych gości byli również, mjr Rafał Dobrzański z-ca Komendanta WOSZK Kościelisko-Gronik, Pan Andrzej Łęcki - Przedstawiciel Starosty Tatrzańskiego, kol. Elżbieta Garguła -Przewodnicząca Zarządu Regionu IPA w Nowym Sączu, kol. Mateusz Kapołka - Przewodniczący Zarządu Regionu IPA w Nowym Targu, kol. Andrzej Kozioł reprezentujący Region IPA w Kalwarii Zebrzydowskiej, kol. Zbyszek Pluta - Przewodniczący NSZZP w KPP Zakopane i kol. Roman Wieczorek - Rzecznik Prasowy KPP w Zakopanem, który w tym roku zasilił swoim członkostwem naszą organizację.

Dalszą część zebrania zgodnie z ustalonym porządkiem poprowadził kol. Jan Szymański, udzielając głosu kol. Edwardowi Kwak, który złożył sprawozdanie z działalności Zarządu Regionu za 2015 r. Sprawozdanie zaprezentowane przez kol. E.Kwaka i Komisję Rewizyjną zostało przez zebranych przyjęte jednogłośnie, podobnie jak propozycja preliminarza finansowego na 2016 r. skarbnika kol. Daniela Łojasa. Jednogłośnie zebranie zaaprobowało plan pracy na bieżący rok. W trakcie zebrania, Przewodniczący Regionów IPA w Zakopanem, Nowym Sączu, Nowym Targu i Kalwarii Zebrzydowskiej podpisali umowę o wzajemnej współpracy i wymianie doświadczeń. Podobną umowę Zarząd Regionu IPA w Zakopanem zamierza w najbliższym czasie podpisać z Regionem IPA w Popradzie [SK].

W końcowej części zebrania głos zabierali zaproszeni goście, którzy dziękując za zaproszenie, wysoko ocenili dotychczasową działalność zakopiańskich członków IPA i zamierzeń na 2016 r. Po takiej ocenie kol. Edwardowi Kwak nie wypadało nic innego jak zaprosić wszystkich do sąsiedniej sali na tzw. "integracyjną" część spotkania.

W tym miejscu Zarząd Regionu IPA w Zakopanem wyraża Kierownikowi OW "DAFNE" Panu Grzegorzowi Buczulskiemu podziękowanie udzieloną gościnę i dotychczasową współprace.

 

                                                                                                                    J.Szymański.-

 

 

 

 

SPOTKANIE KOLEGÓW IPA REGION ZAKOPANE NA STOKU NARCIARSKIM W SUCHYM

 

 

 

 

 

 

Akcja krwiodawstwa w zakopiańskiej komendzie policji

 

12 stycznia 2016 roku funkcjonariusze i pracownicy cywilni zakopiańskiej komendy policji oddawali krew. Zbiórka przyciągnęła wielu ochotników. 24 honorowych dawców, oddało blisko 11 litrów krwi.

Policjanci chętnie włączają się do różnego rodzaju akcji i przedsięwzięć na rzecz niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dlatego też w akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Zakopane oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych jak również przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o/ w Zakopanem, tatrzańscy policjanci i pracownicy komendy nie zawiedli również i teraz. Akcja pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem odbywa się w budynku naszej jednostki. Tym, co może uratować życie drugiemu człowiekowi dzielą się policjanci i pracownicy komendy. Dotychczas krew oddało już kilkunastu policjantów i pracowników policji.

Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich, którzy przyłączyli się do niej i podzielili się cząstką siebie, ale również dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli oddać krwi tym razem.

Tym razem w akcji uczestniczyło 24 honorowych dawców, którzy oddali blisko 11 litrów krwi. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy.

(rw)

 

 

 

 

 

 

TURNIEJ PIŁKARSKI - IPA

dniu 9 października 2015 r. na boisku ORLIK przy Szkole Podstawowej w Kościelisku k/Zakopanegoodbył się turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu IPA w Zakopanem.

 

W turnieju oprócz gospodarzy udział wzięły drużyny IPA z Popradu [Słowacja] i Nowego Sącza.Mecze rozgrywano systemem "mecz i rewanż" (20 min). Pierwsze miejsce i Puchar Przewodniczącego zdobyładrużyna IPA z Popradu, drugie miejsce zajęła drużyna IPA z Nowego Sącza a trzecie drużyna IPA Zakopane. Drużyny uczestniczące turnieju otrzymały okolicznościowe nagrody, które ufundowane zostałyprzez Starostę Tatrzańskiego p. Piotra Bąka, Burmistrza Zakopanego p. Leszka  Dorulę oraz Wójta Gminy Kościelisko p. Bogdana Pitonia za co organizatorzy bardzoserdecznie wymienionym dziękują.Turniej nie mógłby się odbyć bez życzliwości Pana Bogdana Juraszka - Dyrektora Szkoły Podstawowej
w Kościelisku, który użyczył boiska.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w restauracji „Corner” w Zakopanem gdzie gościny użyczyłwłaściciel lokalu, sympatyk futbolu p. Janek.W części nieoficjalnej miała miejsce degustacja miejscowych kulinariów  i "nalewek". Ci co nie mieliokazji spróbować muszą żałować. Słowa podziękowania należą się również kol. Jurkowi Drabik, który był inicjatorem tego turnieju, to dzięki jego operatywności wszystko było "dopięte na ostatni guzik".

 

 

(15.04.2015)

Akcja krwiodawstwa w zakopiańskiej komendzie policji

Dziś funkcjonariusze i pracownicy cywilni zakopiańskiej komendy policji oddawali krew. Zbiórka przyciągnęła wielu ochotników. Łącznie udało się zebrać ponad 12 litrów krwi.

Policjanci chętnie włączają się do różnego rodzaju akcji i przedsięwzięć na rzecz niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dlatego też w akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Zakopane oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych jak również przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o/ w Zakopanem, tatrzańscy policjanci i pracownicy komendy nie zawiedli również i teraz. Akcja pod patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem odbyła się w budynku naszej jednostki. Tym, co może uratować życie drugiemu człowiekowi dzielili się policjanci i pracownicy komendy, którzy łącznie oddali ponad 12 litrów krwi.

Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania dla tych wszystkich, którzy przyłączyli się do niej i podzielili się cząstką siebie, ale również dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli oddać krwi tym razem.

rw.

 

 

                                                                                                               

                                     

 

                       

 

 

                                    

 

 

 

 

Narciarski weekend

W dniu 13 lutego 2015 r. na stacji narciarskiej "TURNIA" w Bukowinie Tatrzańskiej spotkali się członkowie IPA Region Zakopane Emil Wygoda i Jan Szymański będący jednocześnie członkami zakopiańskiego koła SE i RP oraz Józef Repel i Vincent Michalak, którzy reprezentowali IPA i policyjną emerycką organizację z Popradu [Słowacja] z zamiarem wspólnej jazdy na nartach.

W tym dniu Bukowina Tatrzańska przywitała nas piękną słoneczną pogodą, błękitnym bezchmurnym niebem i kilkustopniowym mrozem co sprawiło. że warunki do uprawiania narciarstwa były wręcz znakomite. W dodatku trasy zjazdowe były doskonale przygotowane. Bez przesady można powiedzieć "narciarski raj". Na stoku nie było zbyt wielu narciarzy więc bez stania w kolejkach do wyciągu można było szusować na nartach. Była też przerwa na odpoczynek w pobliskim barze gastronomicznym. Przy pysznej kiełbasce z grilla, którą przygotował nam szef kuchni Wojtek Zoń oraz kawie i herbatce sięgaliśmy wspomnieniami do początku zakopiańsko - popradzkich kontaktów na niwie sportowej, kulturalnej  i zawodowej, a było co wspominać bowiem te kontakty maja ponad 30 letnią historię. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematów bieżących związanych z funkcjonowaniem naszych bratnich organizacji. Po posiłku i relaksie  przypięliśmy ponownie narty aby wrócić na stok. Po kilku godzinnej jeździe przyszedł czas na rozstanie. Słowacy przyjaciele w rewanżu zaprosili nas na wspólną jazdę do Żdiaru.

                                                                                                                               tekst : Jan Szymański

                                                                                                                               zdjęcia : Emil Wygoda