Pijani kierowcy jednośladów

Pijani kierowcy jednośladów

W dniu 26.06.2018r. przed godz. 18 w Białym Dunajcu doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motoroweru i autobusu. Z poczynionych ustaleń wynika, że kierujący jednośladem, 56-letni mieszkaniec powiatu tatrzańskiego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w nadjeżdżający z przeciwka autobus. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu z wynikiem niespełna 1,5 ‰.

Kilka godzin później na Skibówkach w Zakopanem kierujący motocyklem na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu w wyniku czego uderzył w skrzynkę elektryczną i reklamę.  Od kierującego, 35-letniego mieszkańca powiatu tatrzańskiego policjanci wyczuwali silną woń alkoholu, mężczyzna nie poddał się badaniu na trzeźwość, została mu pobrana krew. Kierujący nie posiadał przy sobie dokumentów wymaganych podczas kontroli drogowej. Policjanci ustalili, że mężczyzna w 2009 roku stracił uprawnienia do kierowania pojazdami, w tym samym roku sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem za które grozi kara grzywy, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zagrożenie karą jest surowsze w przypadku, w którym sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za takie przestępstwo albo za przestępstwo określone w art. 173174177 kodeksu karnego  popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo dopuścił się kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo. W takich przypadkach sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Za kierowanie pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnienia zgodnie z art. 180a kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

(ASz.)