UWAGA NA TRZY KUBKI!!!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem otwarli kolejny front walki z  plagą oszustów grających w tzw. „trzy kubki”. Oprócz kierowania wniosków do Sądu o ukaranie osób prowadzących ten proceder, dzięki współpracy z Biurem Promocji Zakopanego prowadzą akcję profilaktyczną, mającą na celu wyeliminowanie powyższego zjawiska, poprzez uświadomienie potencjalnym uczestnikom charakteru tej gry. Działania polegają na informowaniu i ostrzeganiu osób, które mogłyby wziąć udział w grze. Policjanci rozpowszechniają informacyjną ulotkę- zdrapkę, która w zabawny i przystępny sposób uświadamia zagrożenie wiążące się z przystąpieniem do gry w „trzy kubki”. Poprzez swoją niebanalną formę i odwołanie się do popularności tzw. loterii zdrapkowych, akcja cieszy się dużym zainteresowaniem.

Fotorelacja

 

KOMENDA POWIATOWA POLICJI W ZAKOPANEM OSTRZEGA

,,KUBKI, KRĄŻKI I CUKIERKI TO SĄ OSZUKAŃCZE GIERKI”

Przystępując do gry nie masz szans na wygraną , ponieważ urządzające ją osoby w celu wzbogacenia się podstępnie obchodzą reguły gry używając oszukańczych zabiegów. Wygrana jest tylko i wyłącznie uzależniona od sprytu prowadzącego grę , który zręcznie manipuluje kartami,  w taki sposób, by grający był przekonany, że karta znajduje się w miejscu zasugerowanym przez prowadzącego grę lub jego pomocnika.

 

MECHANIZM DZIAŁANIA OSZUSTÓW:

  1. Podstawione osoby wygrywają i głośno afiszują się ze swoją wygraną w celu zwrócenia uwagi przechodniów.
  2. Osoby które okazały zainteresowanie grą są nachalnie nakłaniane do wzięcia
    w niej udziału.
  3. Gracze początkowo wygrywają małe sumy dla zachęcenia ich do postawienia coraz większych kwot.
  4. Kiedy gracz postawi znaczną ilość pieniędzy jego uwaga podczas przesuwania kubków jest rozpraszana przez np. szturchnięcie. Następuje przegrana.
  5. W celu odegrania się gracz musi udowodnić,  że ma pieniądze, którymi mógłby zagrać, wtedy często dochodzi do wyrwania pieniędzy, a próba ich odzyskania może skończyć się poturbowaniem przez ,,ochronę” urządzających grę.
  6. Po przegraniu wszystkich pieniędzy organizatorzy często namawiają do spieniężenia posiadanych rzeczy wartościowych lub pobrania pieniędzy z bankomatu obiecując możliwość odegrania się.
  7. Szajki oszustów są doskonale zorganizowane , w ich skład wchodzą tzw. czujki czyli osoby ostrzegające przed zbliżającym się patrolem policji i straży miejskiej. Po ostrzeżeniu cała grupa oszustów rozprasza się w tłumie, na miejscu zostają tylko oszukane, zdezorientowane osoby.

 

Art. 128 Kodeksu wykroczeń

§ 1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej urządza grę hazardową albo użycza do niej środków lub pomieszczenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Pieniądze i inne przedmioty służące do gry podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

 

,,ZAGRAĆ MOŻESZ , PRZEGRAĆ MUSISZ”